Umowa o zrzeczenie się dziedziczenia, Radca Prawny Oleśnica, Prawnik Oleśnica, Kancelaria Radcy Prawnego Oleśnica, Porady Prawne Oleśnica
Porady Prawne Oleśnica, Kancelaria Radcy Prawnego Oleśnica, Prawnik Oleśnica, Radca Prawny Oleśnica

Porady Prawne Oleśnica - Umowa o zrzeczenie się dziedziczenia
Kancelaria Radcy Prawnego Oleśnica


Prawo spadkowe: Niegodność dziedziczenia

Umowa o zrzeczenie się dziedziczenia

Spadkobierca ustawowy na podstawie zawartej umowy z przyszłym spadkodawcą może zrzec się dziedziczenia po nim. Umowa taka powinna być zawarta w formie aktu notarialnego.

Zasadniczym skutkiem umowy o zrzeczenie się dziedziczenia jest to, że zrzekający się zostaje wyłączony od dziedziczenia, tak jakby nie dożył otwarcia spadku. Oznacza to, że nie będzie dziedziczył po zmarłym z ustawy, jak też nie otrzyma po nim zachowku, czy też innych korzyści przypadających mu z mocy ustawy.

Istotne jest to również to, że skutki umowy o zrzeczenie się dziedziczenia obejmują także zstępnych zrzekającego się, chyba że strony umówiły sie inaczej (konieczne jest do tego wyraźne postanowienie zawarte w treści umowy o zrzeczenie się dziedziczenia).

Zrzeczenie się dziedziczenia może być uchylone przez umowę między tym, kto zrzekł się dziedziczenia, a tym, po kim się dziedziczenia zrzeczono. Umowa powinna być zawarta w formie aktu notarialnego.

Zamieszczony na niniejszej stronie wpis ma wyłącznie charakter informacyjny i nie stanowi pomocy prawnej w rozumieniu ustawy o radcach prawnych.